İzolasyon

İzolasyon

İzolasyon

İzolasyon, konut ve ticari inşaatlarda nemi kontrol etmek, enerji verimliliğini artırmak, konforu artırmak ve sesi kontrol etmek için kullanılır. Birçok farklı uygulama için geniş bir yelpazede mevcuttur. İzolasyon malzemeleri ve izolasyon uygulaması, müteahhitler tarafından duvarlar, tavan araları, tavanlar, bodrumlar ve daha pek çok yerde konut ve ticari uygulamalar için kullanılmaktadır. En yaygın olarak dış unsurların içeri girmesini önlemek için bir termal bariyer olarak işlev görür.

İzolasyon | Evkon Yapı

İzolasyon Hizmeti

Yalıtım, çok çeşitli uygulamalarda ve yapı türlerinde kullanılır. Faydaları arasında nem yalıtımı, ısı yalıtımı, ses yalıtımı ve su yalıtımı sağlamanın yanı sıra enerji maliyetlerini düşürmek ve nemi kontrol etmek de yer alır. En yaygın olarak yalıtım, binalar için bir termal bariyer sağlamanın en iyi yoludur. Dış elemanların içeri girmesini ve zamanla yapıya zarar vermesini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, ana yaşam alanlarından çatı katları, bodrum katları veya gezinme alanları gibi koşulsuz alanlardan koşullandırılmış alanları izole edebilir.

Her türden konut ve ticari binalardaki ses iletimini önlemek için yalıtım uygulanır. İzolasyon malzemelerinin ses yalıtım özelliği, duvarlardan ve zeminden gelen istenmeyen sesleri en aza indirerek sesi etkili bir şekilde yok eder. Yalıtım, konutlarda ve ticari binalarda enerji maliyetlerini, hem aylık maliyetleri hem de zamanla aşınma ve yıpranmadan kaynaklanan ekstra bakım maliyetlerini düşürmede etkilidir. İzolasyon ayrıca günlük aktiviteler sırasında evinizin havasındaki nemden kaynaklanan hasar ve güvenlik sorunlarını önlemeye yardımcı olur.

 İzolasyon ve Çatı     

Binalarda ve çeşitli yapılarda birçok tadilat işlemi karşımıza çıkar. Bu işlemlerin başında izolasyon ve çatı gibi temel işlemler oldukça fazla talep görmektedir. Çatılar bilindiği üzere binaların ve yapıların en üst kısmında bulunan bacaklara, teraslara, uydulara ev sahipliği yapan alandır. Çatılar düzgün şekilde konumlanmaması halinde belli problemler meydana gelmektedir. Özellikle kış aylarında çeşitli mevsimsel değişmeler sonucunda yağmur, çamur, kar gibi etkilerden dolayı binaların olumsuz etkilenmesi söz konusudur. Kalitesiz şekilde yapılmış çatılar sebebiyle su sızıntıları ve soğuk hava etkilenmesi yaygın şekilde görülür. Bu nedenle çatılar tasarruf ve izolasyon açısından önemli bir yere sahiptir. İzolasyon işlemleri bilindiği üzere çeşitli konularda yalıtım yapılmasını kapsar. Isı yalıtımı, ses yalıtımı, su yalıtımı gibi birçok izolasyon türü mevcuttur. Genellikle mantolama yapılırken tüm izolasyon türlerinin birbirine kombin edildiği tek seferde tüm sorunları çözme mantalitesi güdülür. Bu nedenle mantolama sırasında çatı ve duvar gibi alanlarda her türlü izolasyon sağlanmaktadır. Çatılar belli türlere göre çeşitli sınıflara ayrılırlar. Yaygın şekilde karşımıza çıkan türlerin başında şıngıl çatı çeşitleri gelmektedir. Aynı zamanda duruma göre trapez çatı, çelik çatı gibi türlerde tercih edilmektedir. Özellikle su yalıtım uygulama esnasında çatının türüne göre hareket etmek iklimden daha az etkilenmeye ve sonucun daha başarılı olmasına sebebiyet verecektir. Kurumumuz Evkon Yapı farkıyla istenilen her türlü izolasyon ve çatı hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Trapez Çatı Kaplama    

Trapez çatı kaplama işlemleri isminden anlaşılacağı üzere çatılarda trapez yapının oluşmasına vesile olur. Trapez kavramı insanlarda boyun kısmı arkasında bulunan üçgene benzer kas grubu için kullanılır. Bu kavram çatılar içinde aynı görünümü vermesi sebebiyle betimlenmektedir. Galvaniz barındıran tek katlı ürün gruplarının belli şekilde formlanması ile trapez levhalar ortaya çıkar. Bu forma sahip çatı bölgelerinde sağlamlık ve dayanıklılık öne çıkacaktır. Aynı zamanda zor paslanan uzun ömürlü ve tasarruflu kullanımda söz konusudur. Genellikle izolasyon veya yalıtım gerektiren çatılar için oldukça fazla kullanılan yöntem ve malzemelerin başında gelir. Akla gelen her meslek grubunda trapez saclar sayesinde üst düzey kullanım söz konusu olacaktır. Kurumumuz Evkon Yapı sizlere kaliteli ve uzun ömürlü malzemelerden oluşan trapez çatı kaplama hizmeti sunar.

Çelik Çatı Modelleri    

Çelik çatılar isminden de anlaşılacağı üzere çelik hammaddesi ile yapılan çatılardır. Görünüm olarak genellikle üçgen yapıdan ziyade kare, dikdörtgen, beşgen ve yamuk geometrik şekillerine benzer yapılarda daha çok karşımıza çıkar. Dayanıklı ve sağlam olması sebebiyle birçok meslek grubunda yaygın şekilde kullanılır. Çelik çatı modelleri belli kategoriler ile karşımıza çıkar. Yaygın şekilde kullanılan modeller arasında kenet çatı ilk sıralarda yer alır. Delik açılmadan montajlama yapılması nedeniyle su izolasyonu konusunda oldukça başarılıdır. En az yüzde 5 oranında eğim ile genel bütünlük sağlanmalıdır. Kenet ismini almasının sebebi kenet makineleri ile biçimlendirilerek yapılmasından kaynaklıdır. Aynı zamanda yapı olarak kenetlenmek kelimesinin kökünden meydana gelmiştir. Yaygın şekilde kullanılan bir diğer çelik çatı türü ise tonoz çatılardır. Bu çatı türü aynı zamanda silindir çatılar olarakta bilinmektedir. Genellikle dikdörtgen biçime sahip alanlarda yaygın şekilde kullanılır. Ayna yapılı, kubbe yapılı ve çaprazlama yapıya sahip türleri bulunan tonoz çatı birçok sektörde karşımıza çıkar. Çelik çatı türlerinin bir diğer popüler olanı ise çelik konstrüksiyon çatı türüdür. Bu türde yoğun şekilde rastladığımız çelik çatı türlerinin başında gelmektedir.

Çatı Konstrüksiyon       

Çatı konstrüksiyon kavramı izolasyon ve çatı gibi hizmetler içerisinde sık sık karşılaştığımız tabirlerin başında gelmektedir. Konstrüksiyon kavramı yapı ile aynı paralellikte kullanılır. Belli bir çerçevede birbirine yakın şekilde duran ızgaralı yapılarda kullanılır. Duruma göre ahşap, sunta, kontrplak veya kartona benzer maddeler ile meydana gelir.